[MKM144057] Gladiator & Beaufighter ,Africká kampaň’

VYDÁNO 5/2018

Ve stavebnici jsou dva modely (Gladiator a Beaufighter), obsahující 38, resp. 51 dílů, a díly z čirého plastu (kabinky, poziční světla aj.): 1 ks, resp. 5 dílů. Přiložen je návod a obtiskový aršík.

 

Popis

Pouštní válka v severní Africe (severoafrická kampaň) probíhala od června 1940 do května 1943. Zahrnovala tažení v libyjské a egyptské poušti, v Maroku, Alžírsku a Tunisku. Leteckých bitev nad těmito oblastmi se rovněž zúčastnily letouny Gladiator a Beaufighter.

Bristol Beaufighter byl těžký stíhací letoun, jehož prototyp vzlétl v červenci 1939. Byl to dvoumístný celokovový samonosný dvoumotorový středoplošník se zatahovacím podvozkem. Poháněn byl dvěma hvězdicovými motory Hercules a jeho výzbroj sestávala ze čtyř kanónů v přídi trupu, čtyř kulometů v pravé a dvou dalších kulometů v levé polovině křídla. Beaufighter Mk.IC byl úspěšný noční stíhač ve výzbroji britského pobřežního letectva využívající ve své době průkopnický rádiový a rozpoznávací prostředek (radar), verze Mk.VIF, zavedená v roce 1942 do služby velitelství stíhacího letectva (Fighter Command), měla výkonnější motory a jeho křídelní kulomety mohly být zaměněny za dodatečné palivové nádrže zvětšující dolet letounu.

Gloster Gladiator byl britský dvouplošný stíhací letoun, jehož prototyp vzlétl v září 1934. První sériovou podobou byl Gladiator Mk.I, v roce 1938 následovala vylepšená verze Mk.II. Gladiator Mk.II byl jednomístný dvouplošník kovové konstrukce se smíšeným kovovým a plátěným potahem opatřený pevným podvozkem. Poháněn byl hvězdicovým motorem Mercury a třílistou kovovou vrtulí. Jeho výzbroj sestávala ze čtyř kulometů, z nichž dva byly namontovány v trupu a po jednom byly umístěny pod každou polovinou spodního křídla. Přestože byl ve srovnání s novými jednoplošníky považován za zastaralou konstrukci, osvědčil se v počátečních bojích a byl nasazen téměř ve všech válečných oblastech.

 

Barevná schémata obsažená ve stavebnici:

1) Gloster Gladiator Mk.II, N5768, 3. peruť, RAAF, letiště Helwan (LG-221), Egypt, podzim 1940

2) Gloster Gladiator Mk.II, L9041 (ex-N5886), 5. (stíhací) peruť, egyptské královské letectvo, Egypt, léto 1940

3) Bristol Beaufighter Mk.IC, T3301, fotoprůzkumná jednotka č. 2 (PRU), RAF, Heliopolis, Egypt, ve stavu 69. peruti operující z letiště Luqa, Malta, začátek roku 1942

4) Bristol Beaufighter Mk.VIF, X8166, šedá E, 89. peruť, RAF, letiště Castel Benito, Libye, léto 1943

 

Stavební návod:

MKM144057 Gladiator & Beaufighter African Campaign_instr web

MKM144 Gladiator African Campaign_rigging diagram