Popis
Bristol Beaufighter byl těžký dálkový stíhací letoun vyvinutý anglickou firmou Bristol na základě jejich torpédového bombardéru Beaufort; jeho prototyp vzlétl v červenci 1939.
První verze – Mk.IF a IC – byly výkonné stíhačky, resp. dálkové stíhací letouny, přičemž „efko“ se využívalo zejména jako noční stíhač vybavený technickou novinkou – palubním radarem AI.
Beaufighter byl dvoumístný celokovový samonosný dvoumotorový středoplošník se zatahovacím podvozkem. Poháněn byl dvěma hvězdicovými motory Hercules a jeho výzbroj sestávala ze čtyř kanónů v přídi trupu, čtyř kulometů v pravé a dvou dalších kulometů v levé polovině křídla. Beaufighter Mk.VIF, zavedený do služby v roce 1942, měl výkonnější motory a jeho křídelní kulomety mohly být zaměněny za dodatečné palivové nádrže zvětšující dolet letounu.
Stejně tak jako jeho předchůdci byla verze Mk.IF vyráběna pro stíhací velitelství RAF a Mk.IC pro pobřežní letectvo (Coastal Command). Celkem bylo zhotoveno na 1840 letounů Mk.VI a tuto verzi mělo britské letectvo ve výzbroji až do léta 1944.
Ostatní Beaufightery zůstaly ve službě dlouhou dobu a s úspěchem působily téměř na všech bojištích 2. světové války, nejprve jako noční stíhače, poté stíhací bombardéry a nakonec byly využívány i jako torpédové bombardéry.
Barevná schémata obsažená ve stavebnici:
1) Bristol Beaufighter Mk.VIF, X8023, červená BQ-I, 600. peruť, RAF, letiště Predannack, léto 1942
2) Bristol Beaufighter Mk.VIC, T5273, šedá H ‘Benghazi Bus’, 46. peruť, RAF, letiště Idku (LG-229), Egypt, prosinec 1942
3) Bristol Beaufighter Mk.VIC, X8035, nebesky modrá J, 227. peruť, RAF, letiště Luqa, Malta, srpen 1942
4) Bristol Beaufighter Mk.VIF, X8005, červená EW-R, 307. (polská) peruť, RAF, letiště Exeter, konec roku 1942
Stavební návod: